Fűtés

Puffertartály működése, bekötése

Puffertartály működése

A puffertartály nem azonos a szintén henger alakú bojlerrel. A puffertartály egy melegvíztároló amely igen jó szigeteléssel van ellátva. Feladata a melegvizet előállító készülékek, berendezések – hőszivattyú, napkollektor, kazán stb – által előállított hőenergiát a későbbi felhasználás céljából tárolja. Az így megtermelt és tárolt hőenergiát a későbbiekben fűtésre, vagy meleg víz előállítására bármikor felhasználható.

Bizonyos esetekben a puffertartály nélkülözhetetlen berendezés. Például napkollektorok és hőszivattyúk esetében a puffertartály a rendszer részét képezi. Ennek oka, hogy a hőenergia előállítása és felhasználása között hosszú időtartam is eltelhet, illetve az energia előállítás is folyamata is időigényes.

Szilárd tüzelésű kazánok (szén, fa, pelett stb) működése közben a megtermelt, de fel nem használt hőenergiát is a puffertartály eltárolja, így a tüzelőanyag lefojtás nélkül, megfelelő légfelesleg mellett tud elégni, mivel az épület felfűtését követően a kazánt nem kell lezárni.
A puffertartályok előnyei

Azon fűtési rendszerek amik puffertartállyal szereltek, lényegesen jobb hatásfokkal üzemelnek, ezért a fűtési szezonban kevesebb tüzelőanyagra van szükség. A hatásfok növekedése mellett és a tökéletesebb égés miatt a füstgáz összetétele is javul, így kevesebb szennyezőanyag jut a légkörbe.

A puffertartályok előnye az átmeneti időszakban mutakozik meg lényegesen, amikor a kazán által megtermelt nagy hőenergiára nincs szükség. Ilyen esetben a puffertartály eltárolja a felesleget, így a megtermelt hőenergia nem vész el.

Másik nagy előnye a puffertartályok alkalmazásának a komfort növekedése. A fűtött épületben így hosszabb időre elnyújtható és kiegyensúlyozottabb fűtés biztosítható, ezáltal a kazán felügyeletére kevesebb figyelmet szükséges fordítani.

Puffertartály bekötése 5. lépésben

A puffertartály bekötése eltérő lehet a különböző fűtési rendszerek esetében, de általában a következő lépéseket kell követni:

  1. Először is, ellenőrizd, hogy a puffertartály megfelelő helyen van-e elhelyezve, és hogy megfelelően rögzítve van-e.
  2. Kösd össze a puffertartályt a fűtési rendszer vízellátó rendszerével, úgy, hogy a fűtési rendszer vízellátó csöve a puffertartály bemeneti csatlakozójához csatlakozik.
  3. Kösd össze a puffertartályt a fűtési rendszer vízkiáramló rendszerével, úgy, hogy a fűtési rendszer vízkiáramló csöve a puffertartály kimeneti csatlakozójához csatlakozik.
  4. A puffertartályt úgy kell bekötni, hogy a fűtési rendszer vízkiáramló csöve a legalsó ponton csatlakozik a puffertartályhoz, hogy a lehető legtöbb víz tárolódhasson a tartályban.
  5. Ha a puffertartályhoz radiátorok is csatlakoznak, akkor a radiátorokat is be kell kötni a fűtési rendszer vízkiáramló rendszerébe.

Ha minden csatlakoztatás helyesen van elvégezve, ellenőrizd, hogy nincsenek-e vízszivárgások, és hogy a rendszer megfelelően működik-e.

Fontos megjegyezni, hogy a puffertartály bekötése eltérő lehet a különböző fűtési rendszerek esetében, és hogy a puffertartály bekötése előtt mindig olvasd el a puffertartály használati útmutatót!